Mama

Kiedy jest mi bardzo źle i rozpadam się z bólu na kawałki, dotykam palcami szmaragdowego kamyczka, który noszę na szyi. Boli mnie kręgosłup i stawy, chce mi się spać. Nie mogę się rozpaść. Uśmiecham się.

Padam ze zmęczenia. Chodzę jak zombi. Jestem sama.

Pewnie niedługo jej już nie będzie, a była zawsze. Moja mama.

Pamiętam, kiedy byłam mała budziła mnie rano i wołała na śniadanie. Codziennie co innego – jajka w majonezie ze szczypiorkiem i obłożone dookoła plasterkami pomidora bez skórki, twarożek z rzodkiewką, parówki… Ja jadłam, a ona malowała twarz przy lusterku w kształcie kwiatka – żółta plastikowa ramka. Była zawsze starannie umalowana, czarne kreski, zielony lub niebieski cień, rzęsy pociągnięte tuszem, na policzkach róż i czerwona szminka. Nakładała ją na koniec i tak śmiesznie pocierała wargi o siebie, żeby rozprowadzić kolor. Pachniała Opium i miała zawsze pomalowane paznokcie. Opowiadała, że w młodości wszyscy zachwycali się jej dłońmi i nawet czołówkę do jakiegoś filmu nakręcili, jak naciska dzwonek.

Pamiętam ją też zrozpaczoną, kiedy ojciec odszedł. Była wtedy też bardzo chora na gruźlicę. Cały czas płakała.

A potem jakoś się dźwignęła z tej rozpaczy… Sama.

Zawsze potrafiła wszystko dźwigać, całe życie. Była surową matką, która dawała wolność i pozwalała podejmować swoje decyzje. Kiedy byłam dzieckiem często krzyczała.

Czy ją znam? Najlepiej.

Ulubiona piosenka – I Just Called to Say I Love You; Color Of Your Life; Michała Szpaka.

Ulubione danie, napój, kolor, imię pierwszej największej miłości, ulubiony pierścionek i perfumy – wiem wszystko.

Pamiętam jej białą sukienkę, szytą u krawcowej. Nie mogła do niej nosić stanika, bo z tyłu miała wycięcia. Wyglądała w niej pięknie. Patrzyłam na nią jak tańczy na jakimś przyjęciu i myślałam, że kiedy urosnę chcę wyglądać tak jak ona. Moja mama.

Kiedy miałam 8 lat, w pamiętniku napisała mi „Śmiej się wśród ludzi, a płacz w ukryciu bądź lekka w tańcu, ale nigdy w życiu.”. To było jej mottem. Zawsze uśmiechnięta do ludzi, chętna do pomocy. Zresztą bardzo kochała ludzi. Całe życie pracowała w telewizji. Uwielbiała to.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DST
DST
24 sierpnia 2019 14:36

Piękne 😍

Gość
Gość
24 sierpnia 2019 15:30

💝💗💓💞💕

Przyjaciel
Przyjaciel
25 sierpnia 2019 12:11

To jest Prawdziwa MIŁOŚĆ.. coś pięknego <3

Gość
Gość
27 września 2019 13:19

karma wraca 😀